Що треба знати про кір?
18 лист. 2022 р.
Що таке кір? Кір – гостре інфекційне захворювання з високим рівнем сприйнятливості. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, вражає центральну нервову систему і швидко поширюється по всьому організму. Всупереч розхожій думці, в зоні ризику не тільки діти від 1 до 6 років, але також підлітки і дорослі. При цьому ті, хто не перехворів на кір в ранньому віці, в зрілому переносять його складніше.
Симптоми кору - Початкову стадію кору легко переплутати з ГРВІ: піднімається температура, виникає нежить, турбують розлад сну, зниження апетиту і втома. Характерні висипання з’являються лише на четвертий-п’ятий день, коли стан хворого знову різко погіршується. У міру поширення інфекції по організму симптоми кору змінюються.
1–2 день:
- сильний головний біль;
- слабкість;
- висока температура;
- сухий кашель;
- набряки горла і вік;
- збільшені шийні лімфовузли;
- підвищена чутливість або запалення слизової оболонки очей.
3–4 день:
- рожеві висипи на піднебенні;
- білі висипання на слизовій щік, ясен і губ.
4–5 день:
- лихоманка;
- висипи по всьому тілу (дрібні червонуваті плями і пухирці, які можуть зливатися, утворюючи більші);
- посилення нежитю та кашлю;
- загострення кон’юнктивіту;
- діарея.
Кір не просто погіршує самопочуття, а й знижує імунітет, внаслідок чого організм стає чутливим до будь-яких бактеріальних інфекцій. Це стає причиною таких ускладнень, як бронхіт і пневмонія, а в більш важких випадках призводить до енцефаліту (запалення головного мозку). Втім, якщо захворювання протікає спокійно, вже протягом тижня стан інфікованого покращується.
Профілактика кору
Ліків від кору не існує. Кращий спосіб захисту від вірусного захворювання – вакцинація. Щеплення від кору дорослим і дітям зводять ризик інфікування до 1–5%. Це не тільки важливо для особистої безпеки кожної людини і безпеки її родини, але також визначає, чи буде захворювання поширюватися і далі в популяції.
В Україні для захисту від кору використовують єдину живу вакцину як в державних, так і в приватних клініках – Пріорікс (Бельгія). У лікарнях вона надається безкоштовно. Вартість в аптеці – 300–350 грн. Кабінети вакцинації обладнані практично в кожній поліклініці та працюють без вихідних.
Робити щеплення можна в 9 місяців, якщо малюк контактував з хворим на кір. Коли дитині виповниться 1 рік, вакцинацію необхідно провести повторно.
Діти старші 6 років повинні прищеплюватися двічі з мінімальним інтервалом в 1 місяць – тільки в цьому випадку виробиться повноцінний імунітет. Дорослим, які хворіли на кір в дитинстві, також потрібне щеплення. Вакцинація забезпечує захист від вірусу впродовж 15 років.
Як лікувати кір?
Хворим на кір призначають симптоматичне лікування, яке може включати відхаркувальні засоби, ліки від кашлю, парацетамол, ібупрофен, очні краплі з антибіотиками, антибактеріальні препарати, вітамін А. Необхідно дотримуватися постільного режиму, вживати достатню кількість рідини, регулярно полоскати рот і промивати очі.