Організація праці дітей на ділянці дошкільного закладу у весняний період
9 трав. 2017 р.
Організація праці дітей на ділянці дошкільного закладу у весняний період в групі "Бджілка"
Весна - прекрасна пора року, що дарує нам чудову нагоду долучити дітей до праці у природі, розширити їх природничі знання, навчити бачити красу навколишнього світу, любити та берегти його. Навесні можна здійснити з дошкільниками багато цікавої та корисної роботи на ділянці дитячого садка. За умови належної організації така робота не тільки слугуватиме джерелом позитивних емоцій у дітей, а й сприятиме їх інтелектуальному, духовному та фізичному розвитку.
Весняні місяці - оптимальний час для посадки рослин. Ця робота зазвичай викликає неабиякий інтерес у дітей. Тож, вихователям слід обов'язково долучати до неї своїх вихованців. Під час посадки рослин на городі або у квітнику, а відтак догляду за ними у дітей формується система знань про рослинний світ, зокрема:
• про його закономірності та розмаїття:
• про стадії розвитку рослин та їхню будову;
• про сезонні зміни у природі.
Діти вчаться встановлювати зв'язки між окремими явищами, зокрема, між умовами зростання та інтенсивністю розвитку рослин. Дошкільники на практиці засвоюють знання про залежність стану всього живого від задоволення його потреб, дізнаються про роль людини у природі. Зрозумівши ці зв'язки, діти більш свідомо ставитимуться до природи.
Навесні природа стрімко відроджується після тривалого зимового сну. Споглядання динамічних змін у природі сприяє розвитку у дітей таких важливих якостей, як спостережливість, кмітливість, допитливість.
Під час праці у квітнику, саду або на городі у дошкільників формуються практичні навички догляду за рослинами, а також розвиваються важливі інтелектуальні вміння. Зокрема, діти вчаться:
* планувати роботу;
*підбирати матеріали та інструменти, необхідні для виконання певних дій;
* розподіляти у часі окремі етапи роботи;
* розподіляти функції та знаряддя праці між учасниками процесу; *адекватно оцінювати результати роботи тощо.
Завдяки колективній праці, яка передбачає взаємодопомогу, у дошкільників формуються також комунікативні навички.
Весняною порою рослини швидко розвиваються - з насінин з'являються пагони, підростає розсада, на гілках кущів і дерев набубнявіють бруньки, розпускаються перші листочки та квітки. Діти мають змогу швидко побачити результат своєї праці на городі або у саду. Вони відчувають значущість докладених зусиль і, як наслідок, стають більш активними та самостійними.
Праця у природі корисна і для фізичного розвитку дітей, адже вона потребує перебування на повітрі, сприяє зміцненню нервової системи, передбачає зміну видів діяльності, а отже - виконання та відпрацювання різних рухів тощо.
Плануючи працю дітей у природі, необхідно враховувати такі важливі моменти:
• характер праці;
• тривалість та обсяг роботи;
• способи залучення дітей до праці та організації їх взаємодії;
• методи і прийоми виховання.
Праця дітей у квітнику, саду та на городі має бути різноманітною, посильною та регулярною. Варто пам'ятати, що тільки різноманітна за змістом праця викликає у дітей живий інтерес та бажання долучитися до неї.
Завдання необхідно ускладнювати поступово. Фізичні зусилля, докладені дітьми для їх виконання, не повинні викликати перевтому. Інакше у дітей виникне негативне ставлення до трудових завдань. Тривалість праці залежить від її характеру і віку дітей. Вона може бути такою:
• у молодшій групі - 5 - 7 хвилин;
• у середній групі - 10-15 хвилин з невеликим відпочинком залежно від характеру праці;
* в у старшій групі - 15 - 25 хвилин з перервою на відпочинок або зміною характеру праці.
Знаряддя праці мають бути безпечні і відповідати віковим особливостям дітей. Не варто використовувати іграшковий інвентар - ним важко і незручно працювати.
Зміст праці у природі навесні дітей молодшого дошкільного віку
(молодша та середня групи):
*висаджування розсади у відкритий грунт
* посів овочевих культур
* висаджування цибулі та часнику
* посів квітів
* зняття захисних покрівель з рослин після зими
* поливання дерев, кущів і розсади
Зміст праці у природі навесні дітей старшого дошкільного віку
(старша група):
* прибирання ділянки
* підготовка грунту до посадки та посіву - перекопування, розпушування
* догляд за рослинами - прополка, підгортання,
* прорідження, мульчування
* посів квітів та овочевих культур
* висаджування картоплі, цибулі та часнику
* висаджування розсади у відкритий грунт
* висаджування кімнатних рослин у відкритий грунт
* висаджування дерев та кущів
* поливання дерев, кущів і розсади
* зняття захисних покрівель з рослин після зими
Вихователь має регулярно залучати до праці у природі кожну дитину, а також раціонально розподіляти завдання між групами дітей. Трудові завдання доцільно поєднувати з різними цікавими прийомами освітньої роботи.
Так, у роботі з дітьми як молодшого, так і старшого дошкільного віку доцільно використовувати тематичні загадки, прислів'я, приказки та ігри - «Знайди за описом», «Вгадай, не помилися», «Вершки та корінці» тощо.
Надзвичайно ефективним є поєднання спостережень за розвитком рослин з читанням художніх творів відповідної тематики - віршів, казок та оповідань. Наприклад, посіявши огірки або висадивши у грунт їх розсаду (а робити це потрібно наприкінці квітня або на початку травня), варто звернути увагу дітей на особливості цієї овочевої культури, а потім прочитати казку чи оповідання про неї. Тематичні читання будуть доцільні й під час догляду за рослиною. Такий підхід дасть змогу розширити уявлення дітей про світ рослин.
Після зими важливо вчасно розпочати весняні роботи на ділянці дошкільного закладу - прибирання, скопування, рихлення, мульчування, посів, посадку, живлення тощо. Адже від цього залежить майбутній стан квітників, городу та саду. Розглянемо, що насамперед потрібно зробити весняної пори та до чого можна залучити дошкільників.