«Кулінарна» математика для батьків та їхніх дітей»
16 бер. 2021 р.
Консультація
«Кулінарна» математика для батьків та їхніх дітей»
(в/м№11,2011)
Чи доводилося вам спостерігати за процесом приготування страви з ... піску, камінців, травинок, листочків, квіточок? Такі кулінарні вправляння характерні як для дівчаток, так і для хлопчиків з раннього віку. Можливо, ви і самі можете пригадати ті неповторні відчуття таїни куховаріння, коли у дитинстві, розмішуючи в іграшковій каструльці суп із кульбабок, міркували: скільки ж солі треба покласти. Хіба ви забули своє дитяче бажання бути разом із мамою на справжній кухні і занурити руки у борошно чи манну крупу, порізати огірок чи просто зазирнути у каструльку? Добре, якщо мама дозволяла бути поруч і навіть доручала щось зробити. А якщо казала: «Іди. Це не дитяча справа. Ти ще малий», — як не хотілося йти!
Саме тут вони можуть набути і закріпити свої знання та вміння. Залучення малюка до приготування їжі може бути ще одним цікавим засобом математичного розвитку.
Темою розмови на кухні можуть стати продукти харчування, кухонне приладдя та столові прибори. Описуючи той чи той продукт, використовуйте математичні терміни:
-
огірок — зелений, довгий, хрумтливий;
-
яблуко кругле, солодке, запашне;
-
картоплина велика, кругла;
картоплі багато, а моркви мало.
Заохочуйте малюка до обговорення того, який на вигляд кожний продукт, який його смак і запах, а також тих відчуттів, що пов'язані з ним. Пропонуйте скуштувати різні продукти — сирі чи варені (тушковані, смажені). Наголошуйте на математичних термінах: візьми половинку абрикоса, поглянь, у вишні один камінець, а у яблука багато зерняток; ця цибулина велика, а ти візьми маленьку.
Можна проводити з дитиною різні експерименти, зокрема визначити:
• Які продукти хрумтять, коли ми їх їмо? (Яблуко, огірок.)
• Які продукти нібито тануть у роті? (Кавун, диня.)
• Які тануть? (Шоколад, морозиво.)
А можна запропонувати їй:
• знайти подібність та відмінності між різними продуктами;
• з'ясувати, чи відрізняються за формою морквина та картоплина;
• порівняти, чи схожі за формою цибулина і буряк;
• визначити, на яку геометричну фігуру (круг, прямокутник, квадрат, трикутник) схожі певні овочі, фрукти. Яких геометричних фігур більше на столі під час вечері?
Залучайте дітей до групування продуктів:
• овочі — для супу, борщу, інших страв;
• фрукти та ягоди — для компоту, киселю тощо.
У кулінарній діяльності дитина непомітно засвоює відношення числа і цифри, збереження кількості і величини, найпростіші алгоритми. Базисні поняття математики «величина — відношення — число» на практичному рівні входять у життя дошкільників.
А ще — «кулінарна» математика збагачує зміст спілкування у групі, сприяє творчій взаємодії між дітьми.