«Протидія булінгу»
27 вер. 2023 р.
Тренінг «Протидія булінгу»
Добрий день, шановні педагоги! Я бажаю вам цікаво та з користю провести наш тренінг. Тема нашої зустрічі-тренінгу непроста і дуже актуальна. Але спочатку давайте привітаймося та більше дізнаймося про кожного з нас.
Вправа «Я у промінях сонця» або «Привітання у колі»
Мета:визначити ступень ставлення до себе (позитивне – негативне), пошук і ствердження своїх позитивних якостей.
Кожен учасник малює коло у центрі кола напишіть своє ім'я. Далі необхідно намалювати промені і над кожним променем записати якість характеру, що притаманна учаснику (висловлюються).
А тепер спробуємо підрахувати загальну кількість променів, тобто якісне уявлення про себе.
Інтерпретація.
Кількість променів:
- не більше ніж 8 – ховається, не дооцінює себе;
- від 9до10 – середній рівень уявлень про себе;
-понад 10 – ви відверті, адекватно думаєте про себе, любити себе;
- понад 20 – ви перехитрили самі себе, завищена самооцінка, це може свідчити про високу завантаженість. Будьте обережні! Ви можете виснажитися.
Отже, ми познайомилися самі із собою – які ми, хто ми і як себе відчуваємо. Кожен із вас – індивідуальність і в кожному є те, за що треба себе любити. Від того, якими ми себе відчуваємо, залежить те, як сприймає нас оточення, і їхнє ставлення до нас.
Тема нашої сьогоднішньої зустрічі – булінг. Кожен із нас має своє бачення і по-своєму ставиться до цього явища, про що свідчать результати вашого анкетування.
Уперше термін булінг (від англ.bully – хуліган, забіяка, грубіян, насильник) з’явився на початку 70-х років XX ст. у Скандінавії, де группа вчених вивчала явище насильства між дітьми в школі. Тобто булінг одразу став явищем, пов'язаним зі шкільним життям, потім воно поширилося на більш старші вікові категорії.
Верховна Рада України 2 жовтня 2018 року ухвалила в першому читанні законопроект №8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу». Це одне з найважливіших досягнень, яке стосується не тільки правової основи забезпечення прав людини, а й психологічної складової частини, на якій й грунтується поняття «булінг».
За останніми даними ЮНІСЕФ:
- більше третини учнів віком від 14до17 років у світі зазнають булінгу (цькування), і приблизна така сама частка опиняється втягнутою в бійки;
- в Україні 2018 року 24% стали жертвами булінгу, 40% постраждалих нікому про це не розповідали.
Отже, булінг – не просто незначне приниження, а справжня загроза життю і здоров’ю – фізичному, психічному, емоційному.
Вправа «Міф чи реальність»
Інструкція: пропонують прослухати факти про насильство та визначити, що є правдою, а що ні.
- насильство має і позитивні сторонни (ні);
- використання нецензурних слів людиною стосовно іншої людини неє проявом насильства (ні);
- насильство – це коли видно сліди на тілі жертви (ні);
- б’ють заслужено (ні);
- найбільше розповсюджено психологічне насилля, використання нецензурних слів однією людиною стосовно іншої (так);
- людина, яка потерпає від насильства повинна мовчати про це (ні);
- хлопці схильні до проявів насильства більше, ніж дівчата (так);
- насильство не карається законом України (ні);
- насильство – це ознака мужності людини(ні);
- розповідати про те, що над вами здійснено насильницькі дії – це ознака слабкості людини (ні);
- насильство – це не злочин, а нормальне явище (ні);
- поліція не повинна втручатися у вирішення проблем насильства (ні).
- Хто є учасниками булінгу? (Агрессор, жертва, спостерігач)
Науковці зазначають, що діти, залучені в ситуацію насильства, можуть виконувати різні ролі: жертва, свідки або спостерігачі, переслідувачі або булери.
Вправа «Чому так стається?»
Мета: з’ясувати причини поведінки учасників булінгу.
Педагоги діляться на три групи за малюнками на картках: «стріла» (агресор); «око» (спостерігач); «мішень» (жертва).
Група «агресорів» спробує написати причини, які спонукають кривдника так поводитися.
Характеристика булерів (притаманні риси, причини поведінки)
Група «жертв» спробує написати причини, чому є люди які стають легкими мішенями для кривдників.
Характеристика жертв (притаманні риси, причини поведінки)
Група «спостерігачів» пише причини, чому спостерігачі часто не втручаються у процес боулінгу.
Характеристика спостерігачів (притаманні риси, причини поведінки)
Обговорення.
А тепер давайте спробуємо на практиці відчути, як можна протидіяти такому небезпечному явищу.
Практична вправа «Шлях до вирішення проблеми»
Мета:допомогти учасникам зрозуміти можливості попередження булінгу.
Кожному учаснику пропонується вибрати протистояння явищу описаному в ситуації:
- мобінг на роботі;
- боулінг вдома;
-булінг від незнайомих людей, на вулиці
- кібербулінг
Групам роздається перелік способів вирішення проблеми. Учасникам необхідно їх перечитати. Відповідно до обраної форми булінгу треба визначити 3 найголовніші способи вирішення проблеми.
Від людини залежить, чого у світі буде більше – добра чи зла, як вона ставиться до інших – добре чи погано. Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо лагідне. А які відчуття виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають образливо, принижують.
- Які якості потрібно виховувати в особистості, щоб вона змогла протистояти булінгу?
- Які умови виховання такої особистості?
- Що ви могли б порекомендувати для виховання такої особистості?
ВПРАВА «Портрет особистості»
Одній групі пропонують намалювати портрет особистості, яка може протистояти булінгу, іншій – портрет особистості, яка чинить булінг.
Вправа «Скріпка»
Інструкція: під час розповіді з канцелярської скріпки роблять певні фігури.
- Жила-була дівчинка-Скріпка. Вона булла дуже життєрадісною, веселою, товариською. (Просто скріпка)
- Одного разу однокурсники дали їй образливе прізвисько. І в неї виникло запитання «Чому?». (Знак запитання)
- Іншого разу вона знайшли свою сумку у туалеті коледжу й дуже засмутилася. (Нижня посмішка)
- Після закінчення пари скріпочка вийшла на вулицю біля коледжу, де інші дівчата почали чіплятися до неї, ображали та дали їй стусана. (Знак оклику)
- Скріпочка подумала, що їй робити? Хто її захистить? (Знак запитання)
- Утім вона часто згадує той момент, коли її ніхто не ображав і хоче, щоб усе було як раніше. (Спробувати зробити знову форму скріпки)
- Чи можемо ми повернути скріпку в попередній стан? Чому ні?
- Як вплинули прояви насильства на стан скріпки?
Вправа «Я зможу допомогти»
Мета: вироблення навичок безпечної поведінки у конкретній ситуації, пошук способів захисту в ситуації булінгу.
Ви залишаєтеся працювати у підгрупах. Кожна підгрупа отримає ситуацію, де здійснюється насильство. Ваше завдання полягає у тому, щоб допомогти жертві та знайти для неї способи захисту і безпечної поведінки.
Ситуація 1.
Вона, як завжди, сиділа за столом, хоча всі однолітки її метушилися та галасували під час перерви. Світлана спостерігала щодня ту саму картину: дівчата весело сміються, жартують та кокетливо поглядають на хлопців. Звичайно, адже вони не носять цих потворних окулярів та брекетів на зубах. Через них вона терпіла стільки знущань та насмішок серед однокласників! Лише вдома вона могла насолодитися любов’ю та теплом, яке дарували батьки.
Порожній клас. За партою самотньо сидить Світлана. До неї підходить двоє дівчат. Це її однокурсники. Починають насміхатися з дівчинки: забирають окуляри, ображають, говорять лайливі слова. Дівчинка починає плакати. І раптом… СТОП!
Ситуація 2.
Кожен ранок Максима починався з того, що він чув чергову сварку батька та матері. Так трапилося і цього разу. Проспавши, він похапцем одягнувся і вибіг на вулицю. Снідати не хотілося, та й ні мама, ні тато не помітять що йогов же нема. Він звик. Адже його давно в сім'ї не помічали.
До коледжу також не хотілося іти. Адже там старшокурсники знову почнуть знущатися з нього: чіпляти на спину образливі прізвиська, давати стусани, ставити підніжки. Було важко, адже пожаліти було нікому…
Коледж. Продзвенів дзвінок на перерву. Із засмученим обличчя Максим вийшов із аудиторії.
До нього одразу підійшли троє старшокурсників. Почали знущатися, насміхатися. Один із них поплескав Максима по спині, причепивши паперець з написом «Вдар мене». Хлопець про це не знав. Максима штовхнули і він упав. Було дуже боляче. На очі навернулися сльози. І раптом… СТОП!
Ситуація 3
Мені завжди більеш подобалися старші за мене хлопці і нарешті я познайомилася з 29-тирічним хлопцем у соціальній мережі. Він виявився професійним фотографом, який робить фотосесії для відомих моделей. Хоча насправді мені 16 років, йому сказала, що мені вже 19 років. І спочатку все було добре. Він навіть запрошував мене зустрітися на вихідних. Мріючи про зустріч, я повідомила, де я живу. Він прийшов і було дуже весело. А потім він сказав, що у мене повинні бути справжні фото, як у манекенниць. І що справжні моделі фотографуються навіть топлес – ми влаштували пробну фотосесію. А через деякий час він зателефонував і наказав вислати йому гроші. А якщо я цього не зроблю – мої фото, де я роздягнута, надішле моїм батькам і викладе на сайтах, де я спілкуюся зі своїми однолітками і де мене побачать мої викладачі. (Фізичний – сексуальний булінг»І раптом… СТОП!
Вправа «Лист у майбутнє»
Прояви насильства супроводжують людство з давніх-давен. Протягом тисячоліть одна людина кривдить іншу, чинить опір насильства щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Ми вже звикли сприймати насильство як щось неминуче. Утім прояви насильства порушують права людини, принципи вільного та справедливого існування.
Пам'ятайте про свою відповідальність перед законом. І коли насильство чинять поруч з нами, чи вдома, чи на вулиці, ми можемо його зупинити.
Пропоную написати листа у майбутнє на тему «Що я зроблю на наступний рік, щоб знизати рівень насилля на роботі, у нашому колективі». Через рік ми з вами знову зберемося і побачимо, наскільки ви виконали свою обіцянку.
На згадку про нашу зустріч хочу роздати вам пам’ятки, які допоможуть уникнути булінгу.
«Як уникнути булінгу?»
- зберігай спокій, дій хоробро та уникай ситуацій;
- стримуй гнів;
- якщо ти став жертвою булінгу – розкажи про це батькам, куратору, психологу;
- говори спокійно і впевнено – дай агрессору можливість зупинитися;
- відійди. Це не ознака слабкості;
- усунь провокативні чинники;
- стався до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе;
- є питання – звертайся до психолога або до людини, якій довіряєш, телефонуй на Національну «гарячу лінію»: 0 800 500 225 або 772
Перелік способів вирішення проблеми
1.Виховання в сім’ї поваги до оточення
2.Побудова дружніх взаємин «батьки-діти».
3. Повага батьків до дітей, до своїх батьків.
4. Виховання особистості на позитивних ідеалах та прикладах.
5.Аргументований контроль за проведенням вільного часу.
6. Спільне проведення вихідних днів і відпусток з родиною.
7. Обов'язкові заняття спортом, музикою, мовами тощо (крім занять у закладі).
8. Виховання в дітей поваги до старших членів сім'ї та інших людей.
9. Аргументований контроль за перебуванням в мережах Інтернету.
10.Виховання особистості, впевненої у собі.
11. Виховання адекватної самооцінки особистості.
12. Розвиток комунікативних умінь та навичок.
13. Створення ситуації успіху у підлітка.
14. Толерантне ставлення до навчальних досягнень студента.
15. Демонстрація дорослими поважного ставлення.
16. Вчасне реагування на вияви жорстокості та агресії як людини, так і інших людей щодо неї.
17. Обов'язкове доведення до відома дорослих змін у поведінці однолітків або випадку спостереження за ситуацією булінгу.
- булінг в коледжі;
- боулінг вдома;
- булінг від викладачів;
- булінг серед однолітків
-булінг від незнайомих людей
- кібербулінг