Статистика сайту

22 жовт. 2020 р.

Брейн – ринг для дітей старшого дошкільного віку та батьків

Мета: Залучення уваги батьків до проблеми підготовки дітей до навчання у школі.

Завдання:

  • ознайомити батьків із поняттям «психологічна готовність до школи»;
  • провести спостереження за дітьми під час виконання ними різних видів діяльності під час ділової гри;
  • встановити рівень психологічної готовності дітей до навчання у школі.

Матеріали:конверти із завданнями, дзига зі стрілкою, папір, олівці, 2 дзвіночка, набір карток по16шт на дві команди, цукерки, скотч, музичний супровід.

 

Хід заняття

Привітання. Вступ (5хв)

            Інформаціний блок

            Вступ до школи – важлива подія в житті кожної дитини. Діти по-різному переживають її залежно від психологічної готовності до навчання у школі. Відповідно до Державних стандартів дошкільної освіти метою навчання і виховання дітей у дошкільному закладі є розвиток всебічно й гармонійно розвиненої особистості, найважливішим наслідком психічного розвитку дитини дошкільного віку – формування психологічної готовності до шкільного навчання. По суті, її становлення свідчить про завершення періоду дошкільного дитинства. Психологічна готовність дитини до шкільного навчання – один із важливих підсумків психічного розвитку в період дошкільного дитинства.

            Поняття «готовність дитини до школи» розглядають як комплексне, багатогранне, таке, що охоплює всі сфери життєдіяльності майбутнього першокласника. Головний пріорітет у питанні освіти дитини на етапі підготовки до школи, як всього періоду дошкільного дтинства, має належати загальному розвитку дитини. Саме це забезпечує подальшу успішнсть навчання дитини у школі. Серед головних складових поняття «готовність до школи» - розвиток допитливості й пізнавальної активності дитини, вміння самостійно думати і вирішувати прості розумові завдання.

            Інтелектуальна підготовка до школи передбачає не так накопичення певних знань, умінь і навичок із окремих предметів, як формування сприйнятливості  дітей до знань, розвиток у них особистого досвіду пізнання, проблемно-пошукової діяльності, елементарного експериментування. Головне в дошкільному навчанні – розвиток потенційної здатності дізнаватися щось нове, тому на етапі дошкільного дитинства знання, вміння і навички розглядаються не як самоціль, а як засіб розумового розвитку. Їхній обсяг не повинен перевищувати вікових можливостей дітей і не дублювати шкільні навчальні програми.

            Найважливіші показники рівня підготовки дитини до школи:

  • добре розвинене мовлення;
  • сприйняття;
  • пам’ять;
  • уява;
  • наочно-образне мислення, вміння:
  • елементарно міркувати;
  • виокремлювати істотні ознаки предметів і явищ, доступні розумінню дитини;
  • порівнювати предмети, знаходити відмінності і схожість;
  • виокремлювати ціле і його частини;
  • групувати предмети за певними ознаками;
  • робити прості висновки й узагальнення тощо.

Крім перерахованого, для успішного навчання в 1-му класі необхідно, щоб у дитини були розвинені вольові якості особистості, щоб вона в доступних для її віку межах керувала своєю поведінкою, вміла спрямовувати власні зусилля на вирішення завдань, була організованою, розуміла і виконувала правила, які пред’являтимуться вчителем.

Важливо, щоб майбутній учень умів спілкуватися з оточуючими, був доброзичливим з іншими дітьми, дорослими, зокрема педагогами, вмів підкорятися вимогам однолітків і дорослого, розуміти, що не все залежить від нього.

      Важливо також, щоб дитина вміла керувати своїм тілом, добре рухалася й орієнтувалася у просторі, щоб у неї була розвинена дрібна моторика рук, а також скоординовані рухи рук та очей.

Важливим компонентом готовності до школи є особистісна (мотиваційна) готовність, тобто готовність і бажання прийняти нову соціальну позицію школяра,  бажання вчитися позитивно сприймати образ школи.

Ділова інтелектуальна гра «Брей-ринг»

В зал під звуки фанфар заходять представники двох старших груп і займають свої місця. Ведучий оголошує відкриття ділової інтелектуальної гри під назвою «Брейн - ринг» і ознайомлює учасників зі складом жюрі. Зачитуються правила гри та умови оцінювання відповідей. Запускається дзига з спрямовуючою стрілкою, яка має визначити перше завдання для обох команд.

Завдання, для учасників гри:

  1. Четвертий зайвий

Матеріал: по 16 предметних карток для кожної команди. Час : 5хв

Інструкція: « Командам потрібно згрупувати предметні картинки таким чином, щоб  в кожній групі було по 4 предмета. В кожному наборі 3 картки, пов’язані між собою за спільною ознакою, а 4-та зайва.»

Наступне завдання для команд: «Розгляньте групу предметів. 3 предмета схожі між собою, їх можна назвати одним словом, 4-й предмет зайвий. Назвіть даний предмет, обґрунтуйте свою відповідь.»

 Журі оцінює виконання завдання за 3-х бальною системою. 1бал – за роботу в команді, 1бал – завдання виконане без помилок, 1бал – відповідь повна, обгрунтована.

  1. Конкурс «Ерудит»

Інструкція: «Кожній команді пропонується по 10 запитань із сфери «Дитина і навколишній світ»

            Жюрі оцінює виконання завдання за 2 бальною системою. За кожну правильну відповідь 2 бали, за неповну відповідь 1бал, 0 балів, якщо відповідь неправильна. Якщо команда не може дати правильну відповідь, інша команда може заробити додатковий бал.

Запитання для І команди:

1.Як називається наша країна?

2. Назвіть державні символи України.

3.На березі якої річки розташоване наше місто?

4.Назвіть річки, які протікають на території України?

5.Що таке Сонце?

6.Дайте відповідь: Так буває «Водолаз поливає водорості ?.»

7.Продовжи ряд: червоний, оранжевий, жовтий...

8.Що означає вислів «заяча душа»?

9.Назвіть дерева, які залишаються зеленими навіть взимку?

    10. Навіщо людям потрібні книжки?

Для батьків:

  1. Який номер дитячого садка, в який ходить ваша дитина?
  2. Перерахуйте свята, які проходять в нашому садочку?
  3. Перерахуйте, що потрібно приготувати  дитині  на перше вересня до школи…

Запитання для ІІ команди:

      1.Назвіть столицю нашої Батьківщини.

2.Назвіть народні символи і обереги  українського народу.

3.Чим особливе наше місто?

4.Назвіть моря, які омивають Україну?

5.Назвіть планети Сонячної системи.

6.Дайте відповідь: Так буває «Ведмідь взимку не спить?»

7.Продовжи ряд: Київ, Полтава, Одеса....

8.Що означає вислів «золоті руки»?

9.Кого називають кораблем пустелі?

    10. Для чого людині потрібні знання? 

Для батьків:

1. Як звати вихователів та помічника вихователя вашої групи?

2. Які номера груп відмічені на вашому виході?

      3. Перерахуйте що потрібно приготувати  дитині  на перше вересня до школи…

3. Завдання для друга

      Кожній команді пропонується описати предмет або якість людини, не називаючи саме слово. Інша команда повина відгадати це слово.

      Жюрі оцінює цей конкурс за 3-х бальною системою: правильне, поширене описування предмету, робота командою, швидкість відповіді.

                          І команда                                                           ІІ команда

                           Морозиво                                                           Шоколад

                            Лялька                                                                  Планшет

                       Добра людина                                                  Смілива людина

     

        4.Чорна скринька

   Кожній команді пропонується набір однакових  предметів: фігурка зайчика, блюдце, дерев’яна паличка,  кулька, аркуш паперу.

    Психолог: «Познайомтеся  з цим зайчиком. Одного разу з ним трапилася пригода. Вирішив зайчик поплавати на човнику по морю і заплив далеко-далеко від берега. А тут раптом почалася буря, з’явилися величезні хвилі, і став зайчик тонути.. Допомогти зайчику можемо тільки ми з вами. У нас для цього є декілька предметів (психолог звертає увагу дитини на предмети, які розташовані на столах). Які предмети  ви оберете,  щоб врятувати зайчика?

     Журі оцінює відповідь за 3-х бальною системою

     Перший рівень. Діти вибирають блюдце або відеречко, а також паличку за допомогою якої можна зайчика підняти з дна, не виходячи за межі простого вибору, діти намагаються використовувати предмети  в готовому вигляді, механічно перенести їх якості в нову ситуацію. Оцінка – 1 бал.

     Другий рівень. Рішення з елементами простого символізму, коли діти пропонують використати паличку в якості деревини на якому зайчик зможе доплисти до берега.  Оцінка -  2 бали.

      Третій рівень. Для спасіння зайчика пропонується  використати повітряну кульку або аркуш паперу. Для цієї мети потрібно надути кульку («Зайчик на кульці може полетіти») або зробити з паперу човна. Оцінка – 3 бали.

 

5 Завдання «Гнучкість мислення»

    Кожній команді пропонується по дві задачі словесно-логічного напрямку. Журі оцінює кожну відповідь за 4-х бальною системою.

    І команда

  • Сашко прокинувся вранці невеселий. Мати дала йому ліки, взяла парасольку й пішла на роботу.

Чому Сашко прокинувся невеселим?

Яка погода була на вулиці?

  • Півень на одній нозі важить два кілограми. А скільки він важитиме на двох ногах?.

ІІ команда

  • На тополі росло 4 груші, а на березі 5. З кожного дерева зірвали по 2 груш. Скільки фруктів зірвали з обох дерев?
  • Дві дівчинки разом грали ляльками 3 години. Скільки часу грала кожна з них.

Для капітанів:

  • Уявіть собі ви машиністи потяга. Потяг їхав до Львова 2 доби. Скільки років машиністам?

6 Завдання «Вгадай моє ім’я»

Інструкція: Команда хлопчиків повинна вгадати імена ляльок, яких демонструють дівчата. І навпаки, дівчата відгадують назви іграшок для хлопчиків. 

Журі оцінює за кожну правильну відповідь  1 бал

 

 

Таблиця  оцінювання відповідей учасників команд

 

Назва завдання

команди

0 балів

відповідь не правильна

1 бал

відповідь не повна

2 бали

3бали

Загальний бал

1.

Групування предметів

мах. 3бали

Команда дівчаток

 

 

 

 

 

Команда хлопчиків

 

 

 

 

 

2.

Конкурс «Ерудит»

Мах: 2бали за повну відповідь на одне запи-тання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дівчата

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Батьки

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Загальний бал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

хлопці

          

 

1

 

 

 

 

 

 

          

 

2

 

 

 

 

 

 

          

 

 

3

 

 

 

 

 

          

 

 

4

 

 

 

 

 

          

 

5

 

 

 

 

 

 

          

 

6

 

 

 

 

 

 

          

 

7

 

 

 

 

 

 

          

8

 

 

 

 

 

          

 

9

 

 

 

 

 

 

         

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Батьки

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

Загальний бал

 

 

 

 

 

 

3.

Завдання для друга

Мах: 3 бали

Дівчата

 

 

 

 

 

Хлопці

 

 

 

 

 

4.

Чарівна скринька

Мах: 3 бали

Дівчата

 

 

 

 

 

 

Хлопці

© ЗДО №7 "Перлинка" 2024

Дозволяється будь яке копіювання інформації за умов посилання на точну адресу матеріалу.